Af Yasası 2020 %50 Ceza İndirimi

2020 Af Yasası kapsamında mahkûmlar ve onların aileleri, çıkacak olan bu yasayı merak içerisinde beklemektedir. Bu yasa kapsamında mahkûm kişilere yüzde 50 oranında bir af sağlanacaktır. Peki, af yasası hangi suçlar haricindedir ve hangi suçları işlemiş olanlar bu aftan yararlanamamaktadır? Bu yazımızı af yasası hakkında hazırladık.

Af Yasasından Kimler Yararlanabilmektedir?

2020 Yılı af yasasına göre şu suçları işlemiş olanlar yasadan yararlanamamaktadır.

 • Terör suçu işlemiş kişiler
 • Cinayet işlemiş kişiler
 • Uyuşturucu suçu işleyen kişiler
 • Kadına Şiddet suçu
 • Cinsel suçlar
 • Milli İstihbarat kanunu uyarınca suçlu kişiler

Bu kişilere ek olarak örgüt kuran ve yöneten kişiler, tefecilik ve canavar hisler içerisinde kasten yaralama yapan kişilere verilmiş olan cezalarda da değişiklik yapılarak, arttırılmıştır. Yine kasten öldürme, yüzün kalıcı değişikliğine sebep veren yaralama, özel hayat ve buna yönelik olarak hayatın gizli alanına karşı işlenen suçlar, devlet sırlarına yönelik suçlar, işkence ve eziyet suçlarında ise herhangi bir ceza indirimi yapılmamıştır.

Bahsettiğimiz bu kişiler haricinde olan mahkûmlar bu af yasasından faydalanabilecek; bunlara cezalarının yarısı şeklinde infaz gerçekleştirilecektir.

Koşullu Salınma

Af yasası kapsamında cezaevlerinde geçirilen sürelerde de değişiklik yapılarak, böylece koşullu salınma, kural olarak 2/3 oranından, yarıya indirilmiştir. Suçu tekrar işleyen kişiler ile örgütlü suçlar infaz 3/4’ten 2/3 oranına indirilmiştir. Uyuşturucu ticareti, terör suçları ve cinsel istismar suçları konularında ise koşullu salınma oranı ise 3/4 olan mevcut şekliyle korunmuştur. Bununla ilişkili olarak, bu suçu işleyen çocuklar için de mevcut olan 2/3 koşullu salınma oranında herhangi bir değişiklik yapılmamıştır.

Denetimli Serbestlik

Denetimli serbestlik konusunda ise 1 yıllık maktu uygulama korunmuştur. Açık cezaevlerinde bulunan ve koşullu salınmasına 1 yıl kalan, iyi hâl sergilemiş olan mahkûmlar, denetimli serbestlik kapsamı altında infaz edilecektir. Ancak hükümlü olan kişi, denetimli serbestlik uyarınca yükümlülüklerini yapmama ya da denetimli serbestlik müdürlüğüne müracaat etmeme gibi durumlarda ise cezasını açık cezaevinde görecektir.

Denetimli serbestliğin uygulanmaya başlanılması ardından; mahkûm hakkında alt sınır 1 yıl ya da daha fazla hapis gerektiren kasıtlı suçlardan kamu davası açılmışsa, infaz hâkimi mahkûmun açık cezaevine gönderilmesi kararına varabilecektir.

Denetim Süresi

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz denetimli serbestlik konusunda geçici bir takım düzenlemeler de gerçekleştirilmiştir. Böylece özellikle bu suçları işlemiş olan kişilerde:

 • Terör suçları
 • Uyuşturucu ticareti suçları
 • Cinsel saldırı suçları
 • Cinsel istismar suçları
 • Kasten öldürme suçları
 • Yüzde kalıcı değişikliğe neden olan kasti yaralama
 • Kadına şiddet suçu
 • İşkence ve Eziyet suçu
 • Özel hayatın gizliliğine yönelik suçlar

Bu suçlarda 1 yıl denetimli serbestlik süresi, 3 yıla çıkartılarak değişiklik yapılmıştır.

70 Yaşından Yaşlılar ve Çocuklar

Bu konuda terör suçları, cinsel saldırı ve cinsel istismar suçları, kasti öldürme suçları ve özel hayatın gizliliğine dair işlenen suçlar hariç olmaktadır. 70 yaş ile ilgili olarak; sıfır altı yaş grubu çocuk sahibi kadın mahkûmlar ile 70 yaşını tamamlamış olan kişilerde denetimli serbestlik zamanı 4 yıl olarak belirlenmiştir. Aynı şekilde ağır hastalık, engelli olma ve kocama durumu gibi nedenlerle tek başına hayatlarını sürdüremeyen 65 yaşında kişiler de Adalet Bakanlığı tarafından belirlenen devlet hastanesinden alınan rapor ile belgelendirerek denetimli serbestlik ile infaz edilecektir.

Çocuk mahkûm konusunda da bu hükümlüler 15 yaşını doldurana kadar cezaevinde geçirdiği her 1 gün 3 gün; 18 yaşını doldurana kadar geçirdiği her 1 gün ise 2 gün olarak kabul edilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir