Borçlu Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir?

Borcu veya taksiti bulunan kredi kartınızın iptal etmek istiyorsanız eğer bankaların şubelerine giderek bir dilekçe vermeniz gerekiyor ya da müşteri hizmetlerini arayarak kredi kartınızı iptal ettirmek istediğini söylüyorsunuz ve bu işlemden hemen sonra 1 hafta içerisin de kredi kartınız iptal edilmiş oluyor. Kredi kartınız da borç bulunması veya içinde taksit ödemesi olan kredi kartlarının iptalini sağlayabilirsiniz. Kredi kartınız da borçlarınızı kart iptal ettikten sonra da yine ödemeye devam edersiniz.

Kredi kartını iptal ettirmek için banka şubelerinin bir çoğu bu işlemi yapmayarak sizi müşteri hizmetleri yetkilisine yönlendireceklerdir. Bu sebepten eğer iptal ettirme kararınız var ise direk olarak müşteri hizmetlerini aramanız size zaman kazandırmış olacaktır. Ancak müşteri hizmetlerinden kredi kartınızı iptal ettirmek istediğiniz de bankalar bunu istemediğinden dolayı sizi müşteri temsilcisi çok uğraştıracak kredi kartınızı iptal ettirme isteğinizden vazgeçirmeye çalışacaktır. Hatta iptal etmemeniz için size kampanyalar yada farklı teklifler de bulunarak sizi vazgeçirmek isteyeceklerdir. Eğer kararınız da kararlıysanız o zaman müşteri temsilcisini bunu belli etmeniz durumun da kredi kartınızı iptal edeceklerdir.

Kredi Kartınızı İptal Ettikten Sonra Borcunuzu ve Taksitlerinizi Nasıl Ödeyebilirsiniz?

Kredi kartınızı iptal ettikten sonra kredi kartınız da bulunan borcunuz veya taksitleriniz var ise bunları ödemeniz gerekmektedir. Aksi takdir de haciz durumu ile karşılaşabilirsiniz. Peki Ödemeleri nasıl yapabilirsiniz. Aşağıda anlatacağım şekilde ödemelerinizi yapabilirsiniz;

  • Taksitleriniz var ise bu taksit miktarı kadar her ay bankaların şubelerine giderek veya atm aracılığı ile ödeme yapabilirsiniz.
  • Eğer kredi kartınızı da taksitli ödemeleriniz yok sadece ekstre borcunuz var ise ve elinizde nakit paranız varsa tüm borcu tek seferde ödeyerek de ödeme yaparsınız. Yada bu ekstre borcunuzu bankanızla görüşüp taksite de bağlayabilirsiniz.
  • Kredi kartı borcunuzu kapatmak için bireysel kredi de çekebilirsiniz ancak bireysel krediler de faiz oranlarını unutmamak gerekir.

Kredi Kartı İptal Cezası

Kredi kartınızı iptal ettiğiniz de iptal cezası yok olarak biliniyor ama bazı bankalar kredi kartınızı kapatmanız durumunda ceza uygulamaktadır. Ancak bu kredi kartı iptal cezası yasal olarak söz konusu olmamaktadır.

Kredi kartınızı kapatma isteğinizi bankaya bildirdikten sonra kredi kartınızı iptal ettikten sonra bu kredi kartı iptal cezası adı altında banka sizden ücret isteyebilir. Bu cezalar kredi kartlarından alınmayan yıllık aidatlar sebep gösterilerek istenmektedir. Bunlara itiraz da edebilmektesiniz. Bankanızın şubelerine giderek itiraz dilekçesi yazmanız durumunda değerlendirmeye alınarak karar verilecektir. Ancak bu kararın olumlu veya olumsuz olması durumunu pek bilmiyoruz. Çünkü şube bünyelerinde kararlar verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir