Borsada Zarar Etmemek için Neler Yapılmalıdır?

Borsada Nasıl Zarar Edilir?

Borsada zarar etmenin en büyük etkeni bilgi ve tecrübenin eksik olmasından kaynaklanan bilgisizliktir Ancak bu bilgi ve tecrübeyi borsa da sanal hesaplar üzerinden veya eğitim, seminerler, videolu anlatımlar gibi enstrümanlar kullanarak tecrübe bilgi eksikliğinizi tamamlarsınız. Özellikle teorik olarak bilgi eksikliğinizi okuyarak, seminerlere katılarak veya videolu eğitimleri izleyerek atabilirsiniz. Ancak bu süre zarfında sanal borsa oyunları ile gerçek hisselere sanal para yatırarak bunların gelir giderlerini ve risk etkenlerini öğrenebilirsiniz. Eğer bunların hiç birisini yapmıyorsanız ilk başta kaybetmenizi en büyük etkeni bu olacaktır.

Bir başka etken ise etrafınızda bulunan kişilerin söylemlerini önemseyerek borsa da yatırımlar yapmak ve bu yatırımları yaparken hiç tereddüt etmeden yapmak birinci olarak gelir. Çünkü bir yerlere yatırım yapmak istiyorsanız bunu sizin karar vermeniz ve kendi tecrübelerinizden süzmeni gerekiyor.

Bir başka diğer etken ise bilmediğiniz şirket ve alanlara yönelik yatırımlar da bulunmanız. Bilmediğiniz bir sektör de bilmediğiniz bir şirkete yatırım yapmanız çok büyük bir risktir. Çünkü bilmediğiniz bir çok değişken ve etkenler bulunmaktadır. Yatırım yapacağınız şirketi ve alanını biliyor olursanız etkenlere karşı önlemler alabilir yada değişken olan şartlar için savunmanızı geliştirebilirsiniz. Eğer bunları yapamıyorsanız borsaya girmeniz size sadece para kaybettirecektir.

Zarar etmenize etken olacak bir şey ise çok fazla para istemek hisseler üzerinden. Hisse senedinin tepe noktasından kendinize hedef koymanız güzel bir durum ancak. Tepe noktaları çok kısa bir süre görülür ve daha sonra dibe doğru yöneliş başlar bu sebepten dolayı tepe noktaya yakın noktaları benimsemeniz sizin için daha karlı olacaktır. Bu durum da kardan zarar etmiş olacaksınız ancak paranızın büyük bölümünü kaybetmekten daha iyidir.

Zarar Etmemek İçin Neler Yapılmalı?

Borsa da işlem yapıyorsanız ve zarar etmek istemiyorsanız öncelikle bilgi ve tecrübe edinmeniz gerekmektedir. Çünkü bilgi ve tecrübe sizin yatırım yapacağınız zaman size almak istediğiniz hisselerin durumu ile alakalı bir çok faydası olacaktır.

Peki öncelikle bilgi nasıl edinilir?

Borsa bilgisi elde etmek için bir danışman şirketi ile anlaşabilirsiniz yada danışma şirketi ücret ödemek istemiyorsanız o zaman internette bulunan şirketlerin yayınlarını takip edebilirsiniz. Seminerlere katılabilir ve videolu borsa anlatımlarını izleyerek bilgi edinebilirsiniz. Borsa üzerine uzmanlaşmış kişileri de takip ederek bu kişilerin makalelerini ve videolarını izleyerek de bilgi edinebilirsiniz.

Bilgiyi öğrendikten sonra tecrübe edinmeyi ise şöyle yapabilirsiniz; bir çok sitede sanal para ile gerçek borsa verileri üzerinden yatırım yapmanıza olanak sağlanmaktadır. Bu sebeple bu borsa oyunu diye tabir edeceğimiz uygulamaları kullanarak yaptığınız araştırmalar da ve katıldığınız seminerlerde elde etmiş olduğunuz bilgileri uygulayarak bu bilgilerin doğruluğunu teyit edebilir ve hatta bu bilgileri kullanabilme yeteneğinizi gözlemleyebilirsiniz. Bu sebeple uygulamalar da geçireceğiniz süre çok önemlidir. Borsaya gerçek para ile girmeden önce yapmanız gereken en büyük etken budur.

Bilmediğiniz sektör ve firmaya yatırım yapmamalısınız. Çünkü her şirketin ve alanın kendine has değişkenleri ve etken faktörleri vardır. Bu değişkenleri ve etken faktörleri bilmeden bir yatırıma girişirseniz eğer beklemediğiniz bir etken faktörü karşısın da zarar edebilirsiniz. Bu sebeple almak istediğiniz hisselerin ait olduğu şirketi önce araştırmalı durumunu analiz etmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında ise değişken faktörleri de aynı şekilde analizlerinde bulunmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir