Devlet Destekli Evlilik Kredisi ve Başvuru Şartları

Devlet destekli evlilik kredisi, devletin evlenmek isteyen gençlere sağladığı sosyal desteklerden biridir. Evlenmek isteyen, evlilik çağında bulunan fakat maddi olarak zorluk ve sıkıntı çeken gençler için oluşturulmuş sosyal destektir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeler çerçevesinde,  maddi sıkıntı çektiklerini gerçekten kanıtlayan ve bu doğrultuda belirli kriterlere uyan gençlere faizsiz evlilik kredisi verilme kararı alındı. Belirlenen kriterlere uyarak başvurup, kredi çıkan gençler isterlerse bu krediyi düğün masraflarında, isterlerse de diğer evlilik harcamalarında dilediğince kullanabilecekler.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Bankaların verdiği ihtiyaç kredilerinde aranan bazı şartlar olduğu gibi, devlet destekli evlilik kredisi almak içinde uygulanması gereken bir takım şartlar söz konusudur. Bu şartlardan en önemlisi, ekonomik ve maddi yönden sıkıntı çektiğinizin ispatıdır. Çünkü devlet, gerçekten ihtiyacı olana bu kredi desteğini sağlamaktadır.  Bunun yanında, başvuruda bulunabilmek için bazı şartları maddelemek gerekir. Bunlar;

  • Evlenmeyi düşünen gençlerden en az birinin 27 yaşında olması gerekmektedir.
  • Devlet ile anlaşması bulunan bankalarda, evlenme çeyiz hesabı, evlenmeyi düşünen gençler tarafından açılmalıdır.
  • Evlilik kredisi, yalnızca 1 defaya mahsus olarak verilmektedir.
  • Açılan çeyiz hesabına, evlenmek isteyen gençlerin her biri adına 5 er bin tl yani toplamda 10 bin tl yatırılmaktadır.
  • Çiftlerin, devlet destekli evlilik kredisinden faydalanmaları için, açılan çeyiz hesabına 3 sene boyunca en az 100 en fazla 1000 tl yatırmaları gerekmektedir.
  • Bunların yanı sıra, evlenmeyi düşünen gençlerin, Türk Ceza Kanunu’na göre belirlenmiş suçlardan sabıka kaydı bulunmamalıdır.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvuru Yerleri Nerelerdir?

Devlet destekli evlilik kredisine başvurular Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın anlaşmalı olduğu bankalardan yapılmaktadır. Bu bankalar; T.C. Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Akbank, Finansbank ve Vakıfbank’tır.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

  • Faizsiz evlilik kredisinden yararlanmak için öncelikle yukarıda bahsedilen bankalardan birine başvuru yapmak gereklidir. Bu başvuruyu kişi, kendisi ve eşi ile birlikte yapmalıdır.
  • Başvuru sırasında ikametgah ve T.C. nüfus cüzdan fotokopisi istenebilir. Bu yüzden başvuruya gitmeden önce muhakkak bu belgelerin hazır bulundurulması gerekir.
  • Devlet destekli evlilik kredisi için çeyiz hesabı açtırılmak istendiği, banka görevlisine belirtilmelidir.
  • Tüm bu işlemlerin ardından, çeyiz hesabınız açılmış olacak ve banka sizden her ay ya da 3 ayda bir bu hesaba para yatırmanızı isteyecek. Hesabın kapanmaması açısından önemli bir kriterdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir