En Kolay Hibe Alınacak Projeler ve İşler Nelerdir?

Kendi işletmesini kurmak isteyen ve bir projesi olan girişimcilere devletimiz hibe desteği sağlamaktadır. Bu destek, KOSGEB tarafından açıklanmış olan sektörler ile ilgili bir projesi olan ve işe dönüştürmek isteyen kişilere sağlanmaktadır. En kolay hibe alınacak projeler ve işler nelerdir yazımızı girişimci olmak isteyen vatandaşlarımız için hazırladık.

Mağaza Açmak

Hibe sağlanan projeler arasından en kolaylarından biri bir mağaza açmaktır.  Açmış olduğunuz mağazada sattığınız ürünler başvuru şeklini değiştirmemektedir. Mağazanızı açtıktan sonra kurul, iş planınızı dikkatli bir şekilde inceleyecektir. Bu konuda mağazanızın standartlar çerçevesinde olması da gerekmektedir.

Mağaza açarken hitap etmek istediğiniz topluluğa karar vererek, buna uygun ürünler bulundurmanız, mağazanın konumu, ürünlerin fiyatları gibi hususlar size başarılı bir işletme sağlayacak, bu da hibe desteği başvurusunda size büyük bir katkı sağlayacaktır.

Bu konuda bilgi almak istiyorsanız, KOSGEB desteklediği projeleri resmi sitesinde yayınlamıştır. Burada NACE REV 2 kodu ile belirtilen kısımda ilgili yer şöyledir. Koyu ile belirtilen rakamlar NACE kodunu ifade etmektedir.

  • 5 – Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda diğer ev eşyalarının perakende ticareti
  • 71 – Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda giyim eşyalarının perakende ticareti
  • 47.72 – Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda ayakkabı ve deri eşyaların perakende ticareti

Elektronik Eşya Alım-Satım ve Tamiri

Eğer elektronikten anlıyorsanız bilgisayar, cep telefonu gibi aletlerin alım-satımı, tamir işleri için bir işletme açabilirsiniz. Ancak bu işte elektronik işlerini bilmeniz, sektörde tutunmanız için önemlidir. Eğer yaptığınız tamiratlarda müşterileriniz memnun kalmazsa bu oldukça kötü sonuçlar doğuracaktır. Elektronik eşya NACE kodları bunlardır.

46.51 – Bilgisayar, bilgisayar çevre birimleri ve yazılım toptan ticareti

47.41 – Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda bilgisayarların, çevre donanımlarının ve yazılım programlarının perakende ticareti

Cafe ve Restoran Açmak

Günümüzde oldukça yaygın olan cafe açmada da hibeden yararlanabilmektedir. Cafe ve Restoran açmadan önce yerini güzel belirlemeniz, planlamasını hitap etmek istediğiniz kitleye göre düzenlemeniz işletmenizin iş hayatına oldukça başarılı adım atmasına olanak tanıyacaktır. Bunun için NACE Kodları şunlardır.

56 – Yiyecek ve İçecek Hizmetleri Faaliyetleri

52.29 – Diğer Yiyecek Hizmeti Faaliyetleri

Tarım ve Hayvancılık ile Uğraşan Kişiler

Tarım ve hayvancılık faaliyetleri, en kolay hibe alınacak projeler içerisindedir. Eğer çiftçiyseniz, tarım ve hayvancılık yapıyorsanız kolay bir şekilde hibe alabilirsiniz. Böylece hem kendi işletmenizi kurabilir, hem de ihtiyacınız olan et temel ürünleri kendiniz sağlayabilirsiniz. Bunun için bazı NACE kodları şunlardır.

10 – Gıda Ürünlerinin İmalatı

10.1 – Etin İşlenmesi, Saklanması ile et Ürünlerinin İmalatı

10.3 – Sebze ve Meyvelerin İşlenmesi ve Saklanması

10.4 – Bitkisel ve Hayvansal Sıvı ve Katı Yağların İmalatı

10.5 – Süt Ürünleri İmalatı

10.6 – Öğütülmüş tahıl ürünleri, nişasta ve nişastalı ürünlerin imalatı

10.7 – Fırın ve Unlu Mamuller İmalatı

10.9 – Hazır Hayvan Yemleri İmalatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir