Kıdem Tazminatı Fonu Tamamlayıcı Emeklilik Sisteminde Ne Olacak?

Yeniden düzenlenmekte olan Kıdem Tazminatı ile tamamlayıcı emeklilik sistemini özellikle çalışanlar, emekli olacaklar ve emekliler tarafından en fazla merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu yazımızı, söz konusu konu ile ilgilenen kişiler için ayırdık.

Yeni Kıdem Tazminatı Nasıldır?

Kıdem tazminatı, her hizmet yılı için 30 günlük ücret üzerinden ödenmektedir. Kıdem tazminatının yeni sistemine göre ise 30 günlük kıdem tazminatının 19 günü, bu sistemdeki gibi işlerken; kalan günler ise Kıdem Tazminatı Fonu’nda birikmektedir.

Yeni Kıdem Tazminatı sisteminde kıdem hakkı  %5.33 olarak, eski kıdem tazminatına uygun şekildeyken, işveren katkısı ise yüzde 3 olarak çalışan kişinin bireysel fon hesabına aylık yatırılacaktır.

Bu şekilde çalışan kişi eğer kıdem tazminatını hak ederek işinden ayrılmışsa; 19 gün için kıdem tazminatı alacak ve kalan 11 gün ise fon hesabına aktarılacaktır.

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi Nedir?

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi, kişilerin emekliliklerinde yaşayacakları gelir kaybını karşılamakta ve emekliliklerinde onlara bir ek gelir sağlamaktadır. Bu yeni sistem ile amaçlanan temel hedef, emeklilere, bu dönemlerinde gelir durumunda bir iyileşme ve artış sağlamaktır. Sistemde çalışan kişilerin herhangi bir hak kaybı da yaşanmayacak, hakları korunacaktır.

Tamamlayıcı emeklilik sistemine göre, hazırlanan modelde istifa eden kişi de kıdem tazminatı alma hakkını sahip olacaktır. Katılımcı kişilerin emekli olma durumunda ise 60 yaşını tamamlama şartı gelmektedir. 60 yaşını dolduran kişiler, emekliliğe hak kazanmaktadır. Emeklilik talep eden katılımcılara, emeklilik hesabında bulunan birikim miktarının &25’ini geçmemesi şartıyla ödeme yapılacak, ancak ödemelerin toplamı da %30’u geçmeyecektir. Kalan tutar da aylık şekilde verilecektir.

Böylece kişi emekli olduğu zaman, emeklilik maaşına ek olarak bu sistem üzerinden de ikinci bir gelir elde edecektir. Bu yeni sistemde çalışan kişiler, sistemden yararlanmak için 60 yaşına geldiğinde hesabında olan birikimden faydalanmaya hak kazanacaktır.

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemine Kimler Geçmeyecek?

Bu yeni sisteme emekliliği yakın olan kişiler giremeyecek; 1 Ocak 2022 tarihinde işe yeni başlayanlar Tamamlayıcı Emeklilik Sistemine kayıt olacaktır. Bu kişilere ek olarak emekliliklerine daha uzun yıllar olan kişilere de bu yeni sisteme geçmek için hak verilecektir.

Kıdem Tazminatına Nasıl Hak Kazanılır ve Hangi Durumlarda Alınır?

Tamamlayıcı Emeklilik Sisteminde işveren, çalışan kişinin Kıdem Tazminatını; Kıdem Tazminatı Fonuna yatırma durumunu taşımaktadır. Bu şekilde iş yeri değişse veya kısa süreli çalışılsa dahi kıdem tazminatı, çalışan kişinin fonunda birikecektir. Çalışan, tazminatının yatıp yatmadığını ve güncel birikiminin ne kadar olduğunu da kendisine ait olan hesabı üzerinden takip edebilme imkanını taşımaktadır.

Eski sistemde kıdem tazminatı, sadece işten çıkarılma durumu ile haklı olarak istifa etme durumlarında alınabilmekteydi. Bu yeni sistemde ise emeklilik yaşı geldiğinde alınması seçeneği söz konusudur.

Buna karşılık 60 yaşına gelmeyen kişilerin de Tamamlayıcı Emeklilik Sisteminden bazı koşullarda yararlanma hakkı olacaktır. Çalışan kişiler de emeklilik yaşı gelmeden bu sistemden yararlanma hakkına sahiptir. Ancak bu haklar belirtilen kurallar ile sınırlandırılmıştır. Çalışanlar, bu durumlarda birikimlerinin yüzde 10’luk miktarını kullanabilecektir.

  • Evlenmek (İlk evlilik için)
  • Ev almak (İlk konut için)
  • Sağlık durumu
  • İşsiz kalınması

İşsiz kalan kişiler, sözleşme durumlarının nasıl sonlandığına bakılmaksızın birikimlerinden faydalanma hakkını taşımaktadır. Ancak bu birikimden yalnızca bir kereye mahsus olarak kullanma hakkına sahip olacaklardır. Bu koşullar çerçevesinde Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi üzerinden talep yapıldığı takdirde yapılacak olan ödemelerde; ödeme oranının yüzde 10 oranını aşmaması aranmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir