Köye Ev Yapma Kredisi Veren Bankalar

Günümüzde İl ve İlçelerde yaşayan pek çok kişi, köylerde yaşamak için ev yapmak istemektedir. Köyde ev inşa etmek için uyulması gereken bazı kurallar olup, kanunlarımızda bununla ilgili maddeler de yer almaktadır. Tüm kuralların ve kanunların uygun olmasıyla vatandaşlar, köye ev yapabilmektedir ve bankalardan bunun için kredi alınabilmektedir. Köye Ev Yapma Kredisi Veren bankalar 2020 arasında Ziraat, Vakıfbank, Halk Bankası, Garanti Bankası ve Akbank gibi finansal kuruluşlar mevcuttur.

Kanunlarımızda Köy Yerleşimi

Köye ev yapmak için, Plansız Alanlar İmar Yönetmeliğinin 5. Bölümü olan, Belediye Mücavir Alan Sınırları Dışında Planı Bulunmayan Köy Ve Mezraların Yerleşik Alanlarında Uygulanacak Esaslar, kısmında köy yerleşimi hakkında şunlara yer verilmiştir.

Madde 46: Bina cephe ve istikametlerinin köy ve mezraların mevcut teşekkülü esas alınarak tayin ve tespitine Köy İhtiyar Heyeti yetkilidir.

Madde 47: Komşu mesafeleri, civarın yapı düzeni ve karakterine yapılacak binaların münferit konut veya tarımsal işletme birimi oluşuna göre Köy İhtiyar Heyeti yetkilidir.

Madde 48: Binalara parselin yüz aldığı yolun:

 • Bordür taşı konulmuşsa binanın ön cephe hattı ortası hizasındaki bordür taşı üst seviyesinden
 • Yol kaplaması yapılmış ve bordür taşı konuşmamış ise, bina ön cephe hattı ortası hizasındaki yol kaplamasının en üst seviyesinden
 • Yol kaplaması yapılmamış ve bordür taşı konulmamışsa, yolun hâlihazır başlangıç ve bitiş noktaları arasında geçirilecek bir kırmızı hatta göre bina ön cephe ortası hizasından kot verilir.

Madde 53: Çatı yapılması halinde, kiremit kaplamalı çatıların yüzde 33 meyilli olması ve civarın karakterine uyulması lâzımdır.

Köyde Ev Yapmak İçin Gerekli Evraklar

Köyde ev yapmak istiyorsanız bunun için önceden bazı belgeleri hazırlamanız gerekmektedir. Bu belgeler bunlardır.

 1. Başvuru Dilekçesi
 2. Arsa Tapusu
 3. Kadastro Müdürlüğünden temin edilecek olan koordinatlı plan örneği
 4. Nüfuz Cüzdanı
 5. Yapılacak köy evinin yoldan ve komşu parsellerden çekme mesafelerine ilişkin Köy İhtiyar Heyeti Kararı

Köye Ev Yapma Kredisi Veren Bankalar

Eğer köye yerleşmek istiyorsanız ve gerekli tüm belge ve şartları sağlamışsanız; Ziraat, Halkbank, Akbank, Garanti Bankası ve TEB gibi bankalara başvuru yaparak kredi almanız mümkündür. Bu bankalardan kredi almak için size en yakın bankaya kimliğiniz ile giderek gerekli tüm bilgileri almanız mümkündür.

Köye Dönüş Projesi

Bu proje ile devletimiz, köye dönmek ve üretim yapmak isteyen genç çiftçiler ile belirli yaş grubuna kadar olan tüm çiftçileri desteklemektedir. Bu destek kapsamında 30 bin Türk Lirasına kadar hibe ile düşük faizli kredi sağlanmaktadır.

Ancak bunun için bir projeniz olmalı ve bu proje devlet destekli olmalıdır. Bu projelerden bazıları küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, büyükbaş hayvan yetiştiriciliği gibi projelerdir. Bu imkândan yararlanmak isteyenler için gerekli şartlardan bazıları bunlardır.

 • C. Devleti vatandaşı olmak
 • Düzenli bir geliri olmak
 • 18 yaşını doldurup, 42 yaşından gün almamış olmak
 • Vergi mükellefi olmamak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir