Pandemi Sürecinde Hizmet Borçlanması Mümkün mü?

Koronavirüs salgını, tüm dünyayı etkisi altına almış ve özellikle ekonomik anlamda önemli gelişmelerin yaşanmasına neden olmuştur. Bu salgın süreci kapsamında çalışma hayatında, çalışan ve işveren kayıplarının minimuma indirmek adına bir takım yasal düzenlemeler yapılmıştır.

Ücretsiz izin dönemlerinde SGK’ya bildirilen prim gün sayılarının nasıl olduğu ise merak edilen konuların başında gelmektedir.

Ücretsiz İzinde SGK Hizmet Borçlanması Mümkün Mü?

Pandemi sürecinde hizmet borçlanması sürecinde, sigortalı olarak çalışan kimseler için kısa çalışma ödeneği ile salgın ücret desteği gibi konularda düzenleme yapılmıştır. Pandemi sürecinde ücretsiz izin döneminde, sigortalı çalışanlar için SGK’ya bildirilmesi gereken prim ödeme günü sayıları ile emeklilik için zorunlu olan diğer uzun vadeli sigorta kollarının primi yatırılamamaktadır.

Hali hazırda mevcut olan yasalara göre kısa çalışma ödeneğinde bir takım iyileştirmeler yapılmıştır. Kısa çalışma ödeneği kapsamında 120 gün kuralı 60 güne ve 600 gün kuralı ise 450 güne indirilmiştir. Kısa çalışma ödenek hakkı olmayan ve sigorta kapsamında çalışanlarında pandemi ücret desteğinden faydalanarak iş devamlılığının korunması amaçlanmıştır.

Kısa çalışma ödeneği ile birlikte pandemi ücret desteğini de alan işverenler, belirledikleri gün ya da sürelerin dışında çalışamazlar. Bu neden ile alacakları ödenek ve destek süresince haklarında uzun vadeli sigorta kolları primleri yatırılamamaktadır.  Bu durumda sigortalıların bir ay içindeki prim günleri de 30 günden az görülmektedir.

Pandemi sürecinde hizmet borçlanması yapılabilecek süreler, salgın döneminden önceki normal çalışma hayatlarındaki süreler ile sınırlı tutulmaktadır. SGK hizmet borçlanması olarak dahil edilecek süreler içinde pandesi süresi boyunca kısa çalışma ödeneğinin alınması yahut pandemi döneminde kullanılan ücretsiz izin gün süreleri borçlanma olarak tanımlanmamaktadır.

Pandemi Süreci Hizmet Borçlanmasına Dâhil Edilecek mi?

Şuan ki süre içerisinde sigortalıların borçlanma yapabilecekleri süreler;

  • Doğum borçlanması
  • Yurtdışı borçlanması ve
  • Askerlik borçlanması ile sınırlı kalmaktadır.

Yurtdışı borçlanması, kişilerin yurtdışında yaşadıkları ve çalıştıkları süreler, Türkiye’deki kurumlarca geçerli olarak kabul edilip, ödemelerinin yapılmasına imkân sağlar. Doğum borçlanması, doğum yapan kadınların, doğum süreleri için tanınan süreç kapsamında emeklilik yaşlarından ilgili sürelerin düşmesidir. Son olarak askerlik borçlanması ise askerlerin, askerde geçirdikleri süre içinde (bedelli askerlik hariç) askerlik borçlanması yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir