SED Nedir? Paraları Yattı mı? Ödeme Tarihi Sorgulama 2020

Devlet tarafından okuyan öğrencilere SED yardımı yani Sosyal Ekonomik Destek yardımı verilmektedir. Bu yardım ancak başvuru şartlarını taşıyanlar için verilir.

SED yardımı nedir? SED hedefleri nedir? SED ödemesi ne zaman yapılır? Kimler SED ödemesi alabilir? SED başvurusu nereye yapılır? gibi detaylar yazımızın devamındadır…

Sed Yardımı Nedir?

Okumakta olan öğrencilerin temel ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile yapılan bu ödeme Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca yapılmaktadır. Bu tutar limitleri her yıl güncellenmektedir.

SED Hedefleri Nedir?

 1. Yardımların verimli bir şekilde yapılmasının sağlanması
 2. Maddi destekler ile rehberlik hizmetleri
 3. Destek talebinde bulunan kimselerin herhangi engel durumlarında meslek edindirme kursları ile İşkur’a yönlendirilmesi
 4. Yardım yapan kuruluşlar içerisinde koordinasyonun sağlanması
 5. Sağlık problemi olan çocuklara öncelik verilmesi
 6. Çocukların destekten yararlanmaları sağlanarak ailelerin yanında büyümeleri
 7. Maddi imkansızlıklardan ötürü eğitimlerine ara vermek durumunda kalan öğrencilerin okullarına yeniden dönmeleri hedeflenmektedir.

SED Ödemesi Ne Kadar Yapılmaktadır?

SED ödemesi Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen memur maaş katsayıları ile belirlenmektedir.

Eğitim Grupları & Oranlar

 • Okul Öncesi Çocuk – % 50
 • İlköğretime devam eden çocuk – % 75
 • Orta öğretime devam eden çocuk – % 80
 • Orta öğretim seviyesinde olup okula devam etmeyen çocuk – % 50
 • Yükseköğretime devam eden çocuk – % 90
 • Kuruluş bakımından ayrılan gençler – % 40

SED’den Kimler Yararlanabilir?

SED’den kimler yararlanabilir sorunuza açıklık getirecek olursak;

Sosyal Hizmet kuruluşlarında yaşayan fakat maddi destek verildiği takdirde ailesinin yanına dönebilecek durumda olan çocuklar,

SED’DEN yararlanamadığı takdirde korunmaya muhtaç durumda kalacak olan çocuklardan haklarında bakım tedbiri olmasa da destek aldığı takdirde ailesinin yanında kalabilecek durumda olan çocuklar

Hayati tehlike taşıyan bir ameliyat geçirecek olan ya da olağanüstü bir durum nedeni ile kendisinin ya da bakmak ile yükümlü olduğu ailesinin bakımını karşılayamayacak olan veya hayatını kaybeden ailelerin çocuklarına

Bakım tedbir kararı verilmiş olmasına rağmen yaşı dolduğu için aile yanında ya da sosyal hizmet kuruluşlarından ayrılan, meslek ve iş kurslarına devam eden ancak henüz bir iş sahibi olmamış destek verişmemesi durumunda korunmaya muhtaç duruma gelecek gençlere SED imkânı sağlanmaktadır.

SED Vakıfları Ne Tür Yardımlar Yapmaktadır?

 1. Barınma (ev yapım ve onarım)  Yardımları
 2. Nakit – Gıda- Yakacak – Giyecek Yardımları
 3. Eğitim – Giyecek – Kırtasiye Yardımları
 4. ŞEYS (Şartlı eğitim – sağlık yardımları)

SED için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kimlik belgesi, öğrenci belgesi, talep halinde sağlık raporu ve iş ile meslek kurslarına başvurduğunu gösteren evraklar, kuruluşça istenen diğer evraklar talep edilmektedir.

SED için Nereye Başvurulur?

Başvuruda bulunmak isteyen muhtaç kişiler,  yukarıda bahsi geçen evraklar ile beraber il ve ilçelerde bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmet Merkez Müdürlüklerine müracaat edebilirler. Başvurular e- devlet üzerinden de yapılmaktadır.

SED Süresi Nedir?

Verilen bu destek bir maaş olmayıp, çocukların ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile verilmektedir. Geçicidir. Başvuruda bulunanların ekonomik durumlarında bir iyileşme meydana geldiği takdirde verilen destek son bulur. Hizmet alan çocuklar ise en geç 6 ay süre ile izlenmektedir. SED haczedilemez.

E-Devlet SED Sorgulama

Sorgulama işlemi e-devlet üzerinden yapılabilmektedir.  Yapılan sorgulamada hak sahibi olmadığınız müddetçe ‘kayıt bulunmadı’ yazısı karşınıza çıkacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir