Zimmet Sorgulama (Sağlık Bakanlığı Personel ÇKYS Atama Sorgulama)

Sağlık Bakanlığı’nın personel yeri belirleme ve zimmet sorgulama işlemi, belirtilen kuralların dışına taşmaksızın, aynen yapılmak zorundadır. T.C. Sağlık Bakanlığı, bu konuda zimmet sorgulama 2020 kapsamında bir açıklama sayfası hazırladığı gibi, oradaki aşamaları da yönlendirmelere göre takip etmek gereklidir.

Sağlık uzmanı, sağlık personeli gibi bu sektördeki herkesin tek bir çatı altında bu sorgulamaya tutulduğu bir alan mevcuttur.

Zimmet Sorgulama Nedir?

Sağlık Bakanlığı personel ÇKYS atama sorgulama başlığını da içeren, zimmet sorgulama, sitedeki bilgilerin doğru doldurulmasına dayanmaktadır. ÇKYS, yani Çekirdek Kaynak Yönetim Sistemi ekseninde yapılacak çalışmalarda, ilk olarak görev yeri sorgulama süreciyle başlar. Ardından, görev yerinizde üstünüze hangi materyallerin zimmetlendiğine dair bilgi de verilecektir. O eşyalardan devlet adına sizin sorumlu olduğunuz kısmı önemli bir ayrıntıdır. Böylelikle, hem çalışma yeriniz, hem çalışma yerinizdeki malzemelerin hangilerinin sizin gözetiminizde temiz, bakımlı, kullanılabilir tutulacağı da ortaya çıkacaktır. Zimmetinize yazılan her şeye, iyi bakmak gibi bir mükellefliğiniz de bulunmak zorundadır.

Zimmet Sorgulama Nasıl Yapılır?

 Zimmet sorgulama nasıl yapılır diye sorulduğunda, bunun aşamaları aşağıdaki şekilde belirtilebilir:

  • İlk olarak, //ckysweb.saglik.gov.tr/personelgorevyeri/ üstünden T.C Sağlık Bakanlığı resmi sitesine girmeniz gereklidir. Bu açılan sayfaya kimlik bilgilerinizi yazmanız talep edilecektir.
  • Girdiğiniz sitedeki kimlik bilgileriniz, eski nüfus cüzdanına, yeni nüfus cüzdanına ve yabancı uyruklu olup olmadığınıza göre değişmektedir. Bunlardan da ilgili olanı, nüfus bilgilerinizi yazarak seçim yapmanız gerekmektedir.
  • Açtığınız sayfadaki görev yerini ve yazan bilgileri kontrol etmeniz gerekmektedir. Sitenize verilen şifreleriniz dahilinde giriş-çıkış yapabilmeniz mümkündür. Herhangi bir hatalı bilgi girişinde, bunu İl Sağlık Müdürlüğü Sicil Birimi’ne hızla bildirmeniz gereklidir.
  • Adınıza tebligat iletildiyse, onun ardından mevcut bilgiler internet ortamına da düşer. Zimmet kaydı için en fazla 24 saat beklemeniz gerekebilir. Bilgilerin güncellendiği süreçle birlikte, gerekli takiplerinizi oradan yapmanız olasıdır.
  • Zimmet kaydınız sisteme düştüğü ve kontrol edilerek, onaylandığı zaman hizmetiniz başlamış demektir. İlgili sayfanın çıktısını da alarak, belge mahiyetinde saklamanız mümkündür. Böylelikle, atama bölgeniz, çalışacağınız merkez ve üstünüze zimmetle geçirilecek materyaller de belirlenmiş olacaktır.

ÇKYS, zimmet sorgulamayla bire bir aynı değildir. Sadece, zimmet sorgulaması onun üstünden gerçekleştirilebilmektedir. ÇKYS kapsamında edinilen kullanıcı adının ve şifresinin bilinmesinin gerekliliği vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir